by Paweł Jaszczerski

LightBlog

Tony Robbins to znany amerykański mówca motywacyjny oraz osoba od przełamywania ludzkich barier.  Od kilku lat jestem fanem jego książek...

Tony Robbins Unshakeable - Recenzja


Tony Robbins to znany amerykański mówca motywacyjny oraz osoba od przełamywania ludzkich barier.  Od kilku lat jestem fanem jego książek, po każdej z nich mam niezmierną energię do działania. W ostatnich latach Tony postanowił zająć się finansami. Jego celem jest aby każdy miał dostęp do wiedzy, która pozwoli nam odpowiednio zarządzań  majątkiem w trakcie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej. Tym razem przeczytałem najnowsze dzieło jakim jest Unshakeable,  zdecydowania krótsze niż poprzednie Money Master the Game. Unshakeable jest już dostępny w języku polskim pod tytułem Niewzruszony! W niniejszym wpisie zobaczycie czy warto po nią sięgnąć i czego możecie się nauczyć.

W porównaniu do swojego poprzednika Unshakeable jest zwięzłą i motywującą do działania książką. Bez problemu można ją przeczytać w kilka godzin podczas weekendu. Jeśli nie czytałeś jeszcze Money Master the Game, polecam ci zacząć od Unshakeable. Dzięki czemu oswoisz się z językiem ekonomicznym oraz poznasz pewne postawy, które pomogą ci lepiej zrozumieć pierwszą pozycję Tonego z tej serii.

Unshakeable jest napisany w podobnym klimacie lecz wzbogaconym o kilka porad związanych z zachowaniem się giełdy papierów wartościowych. Zapoznasz się z wprowadzonym przez Tonego porównaniem cykli ekonomicznych do pór roku. Zima następuje, gdy rynek zaczyna się załamywać, a wiosna nadchodzi gdy pojawia się wzrost. Tony nagminnie wspomina o tym, że nikt nie jest w stania  precyzyjnie przepowiedzieć kolejnego załamania, zwraca również uwagę, iż powinniśmy się przygotować do tego okresu, aby wyjść z niego jak najkorzystniej.

Tony wierzy w moc spadków cen akcji na rynku. Uważa, że jest to czas z którego inwestorzy powinni skorzystać. Kolejny raz posługuje się przenośnią. W momencie gdy w sklepach występują wyprzedaże jesteśmy podekscytowani, wówczas gdy taki samym stanie znajduje się giełda, znikają wszystkie obawy. Tony za wszelką cenę chce złamać nasz negatywny wzorzec.

W Unshakeable znajdziemy również kilka porad dla tzw. millenialsów, którzy jeszcze nie założyli swojego rachunku maklerskiego. Tony wyjaśnia w bardzo prosty sposób dlaczego jest to błąd, nie zaczynając właśnie w tym momencie - czas działa na ich korzyść.

W książce każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na swoje doświadczenie oraz umiejętności inwestycyjne. W pierwszej części Tony, zdradza nam tajemnice doradców finansowych, których powinniśmy dokładnie sprawdzić przed powierzeniem im naszych finansów. Z jednej strony mogą oni pracować jako doradcy fiducjarni, ze względu na podwójny charakter licencji oraz kilka dziur prawnych. Z drugiej strony mogą być maklerami giełdowymi, inwestując nasze pieniądze, tak aby mieć największe zyski dla siebie i firmy w której pracują, zamiast lokować nasz majątek w najlepszym kierunku. Spośród doradców finansowych, niewielka część jest radcami fiducjarnymi, w tym celu Tony zmieścił pytania, na które powinniśmy odpowiedzieć, aby znaleźć zaufanego konsultanta.

Tony porusza również tematy związane z amerykańską giełdą co nie ma, aż tak dużego przełożenia na polskie warunki. Jednak analizując, ekonomię w rozwiniętym kraju możemy się wiele nauczyć i wprowadzić kilka nowości w nasze realia.

W rozdziale "The Core Four" znajdziemy kroki, które poprowadzą nas w podjęciu odpowiednich decyzji finansowych. Ta część jest w pewnym sensie podsumowaniem oraz esencją przeprowadzonych w Money Master the Game wywiadów z najwybitniejszymi ludźmi biznesu ostatnich 50 lat. Wszystkie wskazówki są podane w prostej oraz zrozumiałej dla każdego postaci.

Najnowsza książka Tonego Unshakeable to solidny poradnik finansowy napisany dla każdego niezależnie od doświadczenia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją drogę z finansami oraz ekonomią bez problemu odnajdziesz się w tym świecie. Natomiast dla osób z wieloletnią praktyką jest to uzupełnienie wiedzy oraz zwrócenie uwagi na pewne niedostrzegalne dotąd aspekty. Książka jest napisana w dość prostym języku angielskim, lecz jeśli nie miałeś wcześniej styczności z nomenklaturą ekonomiczną w języku obcym to na samym początku przyda się słownik. Po zapoznaniu się ze słownictwem dalsza część nie powinna mieć dla ciebie problemu. Nie zabrakło również dyskusji na ulubiony przez Tonego temat ludzkiego zachowania oraz psychologi. Przykłady jakie podaje autor przedstawia dają niesamowity impet do działania. Szczerze bardzo polecam, mimo że jest to książka ekonomiczna, wiele z niej wyniosłem oraz otworzyłem się na nowe pomysły.


0 komentarze: