by Paweł Jaszczerski

LightBlog

Wizyta w Bibliotece Manhattan w Gdańsku zakończyła się przeczytaniem książki autorstwa Bruce'a Bodaken'a oraz Roberta Fritza po...

The Managerial Moment of Truth - Recenzja


Wizyta w Bibliotece Manhattan w Gdańsku zakończyła się przeczytaniem książki autorstwa Bruce'a Bodaken'a oraz Roberta Fritza pod tytułem The Managerial Moment of Truth (MMOT). Jest to pozycja z dziedziny biznesu oraz zarządzania, która przekazuje nam techniki jakich nie spotkasz w tradycyjnych podręcznikach menadżerskich.

Motywem przewodnim książki jest podniesienie naszych umiejętności na wyższy poziom, dzięki czemu stajemy się bardziej efektywni i wydajni.

The Managerial Moment of the Truth jest napisany w języku angielskim zrozumiałym dla każdego średnio zaawansowanego. Wiele fraz można domyślić się z kontekstu. Jest to również bardzo dobra metoda na poprawę języka obcego. Książkę czyta się swobodnie, bez problemu można ją przeczytać w jeden weekend.

Koncepcja którą przedstawiają autorzy polega na stawieniu czoła obecnej sytuacji w grupie, której pracujesz oraz skonfrontowaniu się z ukrywaną 'prawdą'. Wszystko to za pomocą odpowiedniego zadawania pytań. Jeśli widzisz, że osoba z którą pracujesz nie spełnia wyznaczonych dla projektu terminów bądź nie wiesz dlaczego popełnia w swoich zadaniach błędy, wówczas jest idealny moment na zastosowanie MMOT.

Autorzy pokazują jak zadawać takie pytania, które musza być konkretne oraz w punkt sprecyzowanie, aby pobudzić naszego rozmówcę do przemyśleń. Dzięki czemu pozwalamy naszemu pracownikowi znaleźć przyczynę jego niepowodzeń oraz naprowadzić go w kierunku jaki musi obrać, aby nie popełniać wcześniejszych błędów oraz podnieś swoje umiejętności.

Dodatkowo MMOT daje nam bardzo dużo przykładów jak zastosować owe techniki w postaci dialogów między menadżerem a członkiem firmy. Spotykamy kilka odmiennych sytuacji ze środowiska pracy, które wymagają innego podejścia. Dzięki czemu możemy, w lepszy stopniu poznać MMOT oraz jak reagować podczas konwersacji z naszym rozmówcą.




Osobiście książka bardzo mi się podoba. Jestem zwolennikiem teorii zadawania pytań. W dzisiejszych czasach wiele osób ma z tym problem. Unikamy rozmów przez co niesie ze sobą wiele nieporozumień między ludzkich. Dodatkowo konfrontacja z prawdą, o ile szybciej pomogła by nam zdefiniować nasze wady. W efekcie zdecydowanie szybciej osiągnęlibyśmy porządane efekty. Polecam każdemu tą pozycję niezależnie gdzie pracujesz czym się zajmujesz, nauczysz się podstaw umiejętnego zadawania pytań.

0 komentarze: